"جشن ورود پرندگان مهاجر به تالابهای مازندران"

((سلام به همه دوستان عزيزم متن زير مربوط به جشن ورود به پرندگان ايران هست که من متن مريم خانم از وبلاگ ارپه را اينجا نوشتم. دوستان لطفا متن را کامل بخوانيد در ضمن دوستان تهرانی که مايلند برای امدن ثبت نام کنند من تا هفته ديگه محل ثبت نام را اعلام ميکنم البته همه ازاد هستند که خودشون برن ولی ميتونند دوستان با گروهی که من تا هفته اينده اعلام ميکنند هم با ما همرا باشند.در ضمن از لطف خانم عطاريه هم بسيار ممنونم))

در مازندران هنوز ردپای جشنهای کهن بر جای مانده است، جشن مهرگان، 26 عید ماه(مردگان)، برف(ورف) چال و... که خود در آنها شرکت داشته ام. در یادداشتها قبلی انجمن خانه طبیعت میانکاله(زاغمرز) را معرفی کردم. قرار بود این انجمن جشن پرندگان را در دی ماه برگزار نماید.  پیشنهاد کردم که جشن را بصورت گسترده و با دعوت دوستان سبزمان در تهران در 13 بهمن، روز بین المللی تالابها انجام دهیم. با آقا فرهاد مدیر گروه حیات وحش ایران صحبت کردیم. شرمنده یاریهایش هستیم. شنبه 82/10/27 با حضور ایشان جلسه ای در اداره کل محیط زیست مازندران داشتیم. پیشنهادات داده شد و طرح کلی برنامه شکل گرفت. دیروز سه شنبه82/10/30 با حضور نمایندگان 5 انجمن زیست محیطی مازندران پیشنهادات بررسی شد، نکاتی اضافه شد، تقسیم کار صورت گرفت، هم اندیشی شد و... در حالیکه میدیدیم فرصت کمی داریم و دو روز قبل از جشن هم( 11 بهمن) در نور کارگاه مهمی داریم (که در مورد آن خواهم گفت) با عزمی راسخ از همان دیروز کار را شروع کردیم.  این برنامه را با همیاری، مشارکت، تلاش و... آغاز نموده ایم برای آشنایی با تالابها و نقش و اهمیت آنها(همانند نالاب بین المللی میانکاله)، حیات وحش، توسعه پایدار، اهمیت جوامع محلی در حفظ تنوع زیستی و... اجرای این برنامه را انجمنهای خانه طبیعت میانکاله(زاغمرز)، افق آینده میانکاله(بهشهر)، نگاه سبز(ساری)، کانون پژوهش(قائم شهر)،  طرفداران محیط زیست بابلسر، پژوهندگان سبز(بابل) با همیاری انجمن پژوندگان زیستکره(گرگان)، گروه حیات وحش ایران(تهران)، به عهده خواهند داشت.

تعدادی از برنامه ها که در ابتدا نامبرده می شود، از آغاز تا پایان برپا هستند و در محدوده زمانی قرار نمی گیرند اما بعضی دیگر در مدت زمان ویژه ای که ذکر می شود، اجرا می گردند. نماد جشن فلامینگو یا پلیکان خواهد بود که از پرندگان بومی و مهم میانکاله هستند. از طرف انجمن نگاه سبز ساری، یادگاری کوچکی از این جشن به شما هدیه خواهد شد. برای بارندگی و خرابی هوا نیز در حال برنامه ریزی هستیم.

جشن از 8:30 صبح آغاز شده تا 4 بعد از ظهر(یا کمی بیشتر) ادامه دارد.

افرادی از همان ابتدای برنامه بین شما آمده و برای تعدادی از برنامه ها همانند شرکت در بازیها و گردش در میانکاله(ماشین یا اسب) نام نویسی می کنند.

1)برنامه های بدون محدودیت زمانی که از ابتدا تا انتهای برنامه برپا هستند.

-موزه تنوع زیستی منطقه(عکس پرندگان و حیوانات همراه با توضیحات، نمونه های تاکسیدرمی)

-بازارچه(کلوچه یا شیرینی محلی منطقه، صنایع دستی مازندران و گلستان)

- بازارچه سبزی شامل کارتهای زیست محیطی مخصوص جشن، تهیه وسایل و به کارگیری هنر واندیشه از مواد به ظاهر زائد زندگی

نمایشگاههای کوچکی از:

-  کاریکاتورهای زیست محیطی(از نمونه های اولین نمایشگاه آن که چند سال پیش در استان گلستان برپا شد)

- عکسهای مناطق زیبای مازندران

2) برنامه های دارای محدودیت زمانی

8:30-8:45 سرود ای ایران و افتتاحیه

8:45-9 نخستین کارگاه زیست محیطی صحرایی با عنوان "نقش جوامع محلی در حفاظت از تنوع زیستی"

9-9:30 موسیقی محلی مازندرانی

9:30-9:45 مسابقه(سؤال زیست محیطی)

9:45-10:15 شعر سبز و طبیعت

10:15-10:30 دومین کارگاه زیست محیطی صحرایی با عنوان" توسعه پایدار"

10:30-11 پخش فیلم مستندی از پناهگاه حیات وحش میانکاله

11-11:15 نمایش سبز خیابانی

11:15-12:30 بازی صبح( بازی محلی قدیمی درنا یا دو با گونی)

12:30-13:30 نهار(خواهش می کنیم همانند گلگشتها ناهار ساده  و زیر اندازی که میتوانید از به هم دوختن چند گونی تهیه کنید، به همراه داشته باشید)

13:30-14:30 بازی بعد از ظهر(طناب کشی)

14:30-14:45 رها سازی پرندگان بومی(که در بعضی بازارهای محلی وجود دارد خریداری شده و در جشن در میانکاله رها می شوند)

14:45-3 اختتامیه

3-4 گردش در میانکاله(ماشین یا اسب)

- اگر مایل بودید لطفاً به این مطلب در بلاگهایتان لینک بدهید.

-  دوستانی که از تهران یا جاهای دیگر تشریف می آورند هم می توانند خودشان برای آمدن اقدام کنند(در این صورت حتماً با نامه یا... مرا در جریان بگذارید تا بتوانیم آمار نسبی از شرکت کنندگان داشته باشیم) هم می توانند با دیدن بلاگ آقا فرهاد گروه حیات وحش ایران پس از ثبت نام همراه یکی از انجمنهای نامبرده  در جشن شرکت کنند.

- اگر هر کدام از شما دوستان مایل هستید از روز قبل در تالاب میانکاله ما را یاری دهید، به گرمی دست یاریتان را می فشاریم و لطف کنید از طریق نامه یا پیام  به من اطلاع دهید تا برای داوطلبان برنامه ریزی کنیم.

بیایید دعا کنیم که تلاشهایمان به خوبی نتیجه دهد، شادی در کنار یکدیگر و طبیعت را با تمام وجود لمس کنیم( من که این لذت را با هیچ چیزی عوض نمی کنم) و اینکه همه علاقمندان بتوانند از کار و زندگی روزمره رها شوند و در این جشن همراه ما باشند. چنین باد!

به امید دیدار در13 بهمن ماه روز بین المللی تالابها(عید قربان) در پناهگاه حیات وحش میانکاله!

 

/ 14 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
maryam

آقا خسته نباشید. از صمیم قلب ممنونم به خاطر تلاشهات. برامون دعا کنيد...اين هفته که پيش رو داريم...

ماندگار

از ديدن نظرت توی بلاگم خوشحال شدم.موفق باشی.

mansoori

سلام فرهاد جان خيلی متشکرم از زحمات شما عزيزان اميد وارم که بتونيم جشن خيلی خوبی رو برگزار کنيم به بچه ها سلام برسون

natureman

با سلام و تشکر ، امیدوارم بتوانم شرکت کنم .

سعید

سلام دوست عزيز . من که در شيراز هستم ولی هميشه همراه شما هستم . با تشکر از دعوت شما .

ديده بان

سلام.با سپاس از اقدام و تلاشتان در بر گزار كردن اين جشن ،بايد بگويم تصور من از جشن پرندگان ،گذراندن اوقات بيشتري در طبيعت با پرندگان بود واگر ميشد در اين زمينه تجديد نظري در برنامه مي كرديد خيلي خوب ميشد .با اين حال دوست داريم در برنامه شركت كنيم و منتظر برنامه ثبت نام ومحل آن از طريق شما هستيم.پايدار باشيد.

shamin

سلام.من خيلی دوستدارم در بر نامه شما شرکت کنم.منتظر اعلام زمان برنامه هستم

nahal

سلام /ممنون از دعوتتون/موفق باشيد

mandegar

سلام.نکنه تا روز جشن نمی خوای آپديت کنی؟؟؟

amir hosein

سلام فرهاد جان اگر در مورد مارها عکسی داری برای من بفرست