ما سر به زیر شدیم، پرندگان در تهران هستند!!

متاسفانه در شهری مانند تهران که برای رفتن از خانه به محل کار خود باید ساعتها در ترافیک ماند انسانها دیگر زمانی برای پرداختن به کارهای جانبی  را ندارند. آلودگی هوا آلودگی صوتی همه و همه دست به دست هم داده تا ما از دنیای پیرامون خود غافل بمانیم. این درست نیست که چون ما دیگر زمان برای دیدن پرندگان را نداریم بگوییم پرندگان از تهران رفته اند . پرندگان هستند ما سر به زیر شده ایم. زندگی در تهران مجالی برای سر به هوا بودن و تماشای پرندگان برای تهرانی ها نگذاشته .

                                                سهره نوک بزرگ

در حال حاظر دوسالیت که مشغول مطالعه و شناسایی پرندگان شهر تهران هستم و در این راه دوستان بسیار عزیزی من را همیاری کرده اند و کمک های بسیاری به من میکنند.  در این دوسال بیشتر تمرکز من بر روی 2 پارک در شمال شهر تهران بوده که به صورت تقریبی هرروز صبح زود در یکی از این پارکها حظور داشته ام. پارک جمشیدیه و پارک قیطریه. که تمرکز بیشتر بر روی پارک جمشیدیه بوده.

شاید در نگاه اول در این پارک جز کلاغ طوطی و گنجشک چیز دیگری به چشم نیاید، اما با کمی دقت و سر به هوا بودن پرندگانی را خواهید دید که شاید فکرش را هم نکنید که در تهران بتوان این پرندگان را دید.

در طی این مدت حدود 53 گونه پرنده در طی سال در این پارک دیده میشود. شاید باورکردنی نباشد که 53 گونه پرنده آن هم فقط در یک پارک دیده شود.

حالا باور کردید که پرندگان نرفتند و در تهران هستند. در این میان دو تا از کوچکترین پرندگان ایران نیز در این پارک دیده میشود تاج طلایی و الیکایی. الیکایی بیشتر در مناطق جنگلی و تاج طلایی در مناطقی با پوشش درختی سوزنی برگ دیده میشود که دیدن آن در تهران حیرت انگیز است. شما با سر زدن به این پارک در پاییز و زمستان میتوانید با کمی دقت پرندگان زیر را مشاهده کنید:

تاج طلایی،الیکایی،چرخ ریسک بزرگ،سهره نوک بزرگ یکی از زیباترین گونه های سهره، سهره جنگلی ، دارکوب سوری، دم جنبانک ابلق، دم جنبانک خکستری،    زیرآب رواک پرنده ای که در رودخانه های کوهستانی دیده میشود، سینه سرخ ، توکای سیاه، توکای باغی ، توکای پشت بلوطی، توکای گلو سیاه، توکای طوقی، صعوه باغی ، صعوه ابرو سفید ، دم سرخ  ، دلیجه ، قرقی ، پیغو ، ابیا.کبک، سار ،

                                   الیکایی

در بهار و تابستان هم میتوان

سهره پیشانی سرخ، سهره گلی ، سهره سبز،سهره سینه سرخ ، سهره طلایی   

چک چک گوش سیاه ، طرقه کوهی، طرقه بنفش، بلبل ، مگس گیر ابلق ، بادخورک ، پرستو، سسک چیف چاف ،سسک سر سیاه ، سسک زیتونی، مینا و......

مطمئن هستم که خیلی دیگر را از قلم انداخته ام اینها فقط گوشه ای از پرندگانی بود که در تهران میتوان مشاهده کرد. کی میتواند باور کند در شهری که آلوگی هوای آن در تمام زمستان بالاتر از حد مجاز است در شلوغ ترین نقطه شهر تهران درست در وسط استخر پارک شهر بتوان ماهیخورک پرنده ای که متعلق به مناطق تالابیست را  مشاهده کرد. دوستان عزیز در گروه پرنده نگری طرلان هفته پیش این پرنده را در پارک شهر رکورد کردند که از فضولات به جا مانده احتمال میرود از ابتدای زمستان در این پارک سکونت دارد.

عکسهای بسیاری هم از تمام گونه های ذکر شده در بالا دارم که در فرصتی مناسب برای شما خواهم گذاشت.

پس بیایید کمی هم که شده سر به هوا باشیم.

/ 3 نظر / 38 بازدید
مهدی رئیسی

سلام و عرض خسته نباشید برای همه ی کارهای خوب شما که از چندین سال پیش در مجلّات شاهد و پیگیر آنها بوده ام فکر کنم اصلا بحث سر بزیر شدن نیست. مسأله این است که بشر با این نحوه ی خودخواهانه ی زندگی تعادل اصیل طبیعت را بر هم زده است. خوب معلوم است که هر جا مثلث آب و غذا و پناهگاه نسبتا امن یک جوری فراهم شود حیوانات هم می آیند. امّا آیا ما گونه هایی را به نابودی نکشیده ایم و به برخی گونه های دیگر مجال ویژه و غیر طبیعی نداده ایم؟ آیا حیواناتی که در شهر از کنار زباله ها می خورند و آب ناسالم می نوشند با همتاهای وحشی یا حتی روستایی خود یکسانند؟

محمدرضااحمدی

بسیار زیبا بود.فقت اگر عکس هارا هم میگذاشتی زیباتر می شد

سید کاظم سیفی

با سلام و خسته نباشید ایجاد وبلاگ نشانه علاقمندی شما به حیات وحش میباشد و برایتان آرزوی توفیق دارم پیشنهاد میکنم درخصوص ساخت لانه پرندگان و غذای آنها در فصل زمستان نیز مطلب بگذارید