سهيل آصفي
۳ اردیبهشت ۱۳۸۵
 
مساله حقوق حيوانات، خصوصا سگ ها از آغاز استقرار جمهوري اسلامي در ايران، همواره با نوسانات مختلف، محور بحث محافل حقوقي و کارشناسان امر بوده است. پيرو آخرين تحولات در اين مساله، که بار ديگر نيروي انتظامي را واداشته است تا خبر از برخوردهاي جدي نسبت به تردد افراد با سگ در خيابان بدهد، دکتر سيد جاويد آل داوود،رئيس انجمن حمايت از حيوانات ايران و عضو هيات علمي دانشکده دامپزشکي دانشگاه تهران در گفتگو با "روز" از مختصات بحث کهنه اي سخن گفته است که بار ديگر نگراني شديد حاميان حقوق حيوانات در ايران و نيز صاحبان سگ ها را نسبت به برخوردهاي قهري احتمالي برانگيخته است. همه آنها که با هزار ترس و لرز براي راه رفتن و جنب و جوشي که"حق مسلم" حيوان است سگ هاي خود را از منزل بيرون مي آورند. اين گفتگو در پي از نظرتان مي گذرد.
آقاي دکتر،حضور حيوان در کنار انسان چه سابقه تاريخي دارد؟
مساله اي که از نظر تاريخي مطلع هستيم اين است که حيوان از اپتدا در کنار انسان حضور داشته است. خداوند هم در خيلي از جاها گفته است ما حيوان را براي ياري انسان آفريده ايم. حيوانات خانگي هم هميشه يا به عنوان نگهبان و يا همدم و مانوس در کنار انسان حضور داشته اند. با توجه به برخي از مسائلي که بعد از انقلاب اتفاق افتاد، که بيشتر مربوط به تغيرات مديريتي بود تا فرهنگي، باعث شده است که در برخي از مقاطع زماني با برخي از حيوانات خاص خصوصا سگ ها برخورد هايي صورت بگيرد. تردد سگ ها ممنوع شد و...
در اين زمينه،طبق قوانين موجود، قوه مقننه مسئول است و نه قوه مجريه که نيروي انتظامي زير نظر اين نيرو کار مي کند. نه؟
بله. ما نسبت به اينکه بخشي در کار بخش ديگر دخالت مي کند معترضيم. وقتي قوه مجريه از خود قانون ابداع مي کند، اين دخالت در کار قوه مقننه است. اين مساله مخالف قانون اساسي و اهداف سه قوه است. در قوانين موجود هم جايي ذکر نشده که حيوانات نمي توانند در خيابان ها تردد کنند. البته ما نمي گوييم همه کساني که با حيوان در جامعه ما تردد مي کنند کار درستي انجام مي دهند. از زاويه بهداشتي هم اگر بخواهيم به مساله نگاه کنيم، نکات نادرستي در اين زمينه ديده مي شود. بعضي ها از حيوانات به عنوان بازيچه استفاده و رسيدگي به آنها را فراموش مي کنند. لذا بايد قانوني بر اساس نيازهاي موجود تدوين شود. سگ ها بايد تردد داشته باشند. جنب و جوش کنند. البته در قوانين مدون همه جاي دنيا، تردد حيوان در برخي مناطق ممنوع است. جاهايي که تابلو دارد. اين يک قانون است، ولي به اين شکل نيست که يکي صبح از خواب برخيزد و تصميمي بگيرد.
پلاتفرم و سياست هاي انجمن حمايت از حيوانات در طول اين سالها عمدتا بر چه محورهايي بوده؟
برنامه هاي آموزشي براي مهدکودک ها،براي اعضا،گردش هاي علمي و آشنايي با مناطق مختلف کشور و نگهداري از حيوانات خانگي که بي سرپرست بودند، در خيابان تصادف مي کردند و... انجمن عضو جامعه جهاني حمايت از حيوانات است. اما ارتباط ما با سازمان هاي مختلف امروز تقريبا متوقف شده است.
سرانجام طرح حمايت از حيوانات که در دوره اصلاح طلبان به مجلس ششم پيشنهاد کرديد چه شد؟
اصلا نگذاشتند اين طرح مطرح شود. گفتند بازتاب اجتماعي خوبي ندارد. جناح مخالف مي آيد ما را محکوم مي کند که چرا همه چيز را رها کرده و چسبيده ايد به حقوق حيوانات.
شما يک "ان.جي.او" هستيد. در طول اين سالها چقدر با "ان.جي.او" هاي مرتبط در جهان و محافل مرتبط با حمايت از حيوانات در ايران در تماس بوديد؟
ما تنها "ان.جي.او" اي بوده ايم که اقدامات وسيعي در اين رابطه داشته ايم. در مساله راه کمربندي انزلي ما تعداد زيادي از اعضا را آنجا برديم. راهپيمايي و اعتراض کرديم. همه اين اقدامات را هم با مجوزهايي نصفه و نيمه انجام داديم ولي باز با ما برخورد شد. اعتراض اخير ما به وزارت کشور هم در رابطه با صدور مجوز براي تحصن بود که هنوز پاسخي نگرفته ايم. آنها مي گويند شما چرا مي خواهيد در شهر تحصن کنيد، برويد به پارک چيتگر. هر تحصن و اعتراضي را هم به "عوامل بيگانه و ضد انقلاب" نسبت مي دهند. ما هم نمي توانيم عده اي جوان علاقه مند را وارد حرکتي کنيم که براي آنها عواقب اين چنيني داشته باشد.
محدوديت ها
در مورد خرسي که در تبريز کشته شد،پيگيري هاي انجمن به کجا رسيد؟
ما وکيل خود را به تبريز فرستاديم. او شکايت رسمي مطرح کرد. بعد در دادگاه براي رئيس محيط زيست تبريز قرار صادر شد. "ان.جي.او" ما يک تشکل قانوني است و ما بايد از اين طريق مسائل را پيگيري کنيم. قوانين موجود هم با محدويت روبه روست. ما در نامه خود به اصل 27 قانون اساسي اشاره کرديم که به صراحت مي گويد هرگونه تظاهرات و تحصن اگر با حمل سلاح و مغاير با مباني اسلام نباشد آزاد است. من در همين ارتباط مطلبي براي روزنامه شرق نوشتم که گفتند به دليل محدوديت ها اصلا و ابدا نمي توانيم چنين مطالبي را در روزنامه مندرج کنيم.
آيت الله محمد يزدي،رئيس پيشين قوه قضائيه نيز در رابطه با تردد سگ ها در خيابان ، يک بار موضعگيري تندي داشت...
بله. حدود شش سال پيش ايشان صحبتي کردند و ما هم جوابيه تندي به ايشان داديم که در برخي رسانه ها منتشر شد. آخر هيچ کس به يک مقام مسئول بالا نمي گويد بر چه اساسي تردد حيوان در خيابان را ممنوع مي کنيد. همين موضوع هم مورد استفاده مقامات رده پايين قرار مي گيرد.
در ايران امروز، شاهد موج گسترده اي از حضور سگها در کنار خانواده ها، خصوصا در ميان طبقات متوسط اجتماعي هستيم. اين موج نسبت به سالهاي گذشته از نظر آماري گسترده تر شده است؟
البته آماري مبني بر گسترده تر شدن اين مسئله وجود ندارد. شما روزنامه ها را که مي خوانيد پر است از اخبار دزدي و جنايت و... برخي از مردم براي امنيت خود اقدام به نگهداري سگ مي کنند. براي مقابله با دزدي و...
اما غالب اين سگ ها قبل از صاحب خود از دزد فرار مي کنند!
البته سگ نگهبان بودن به اندازه هيکل نيست. سگ کوچک هم که آموزش ديده باشد نسبت به فرد غريبه واکنش نشان مي دهد. او صدا مي کند و ديگران را آگاه مي کند.
مساله ديگري که اينجا مطرح است، بعد نظارتي بر روي کلينيک ها و وارد کردن و خريد و فروش سگ در اينگونه مراکز است. اين کار براي عده اي شده است يک نوع تجارت پرسود. اقدامات انجمن در اين رابطه چه بوده؟
ما جامعه دامپزشکان کوچک را داريم که من مسئول آن هستم. ما روي مراکز خريد و فروش حيوانات مانند خيابان مولوي و... از طريق سازمان دامپزشکي مشغول پيگيري هستيم.
اين مراکز مجوز دارند؟
خير. حتي از شهرداري هم مجوز ندارند. آخر بايد اول اصل قضيه را باور کرد و بعد اقدام به تدوين قوانين نمود. وقتي ما مانند کبک يسرمان را زير برف مي کنيم، نمي توان در اين ارتباط هيچ برنامه ريزي انجام داد. وقتي مي گويند مردم ما اصلا سگ ندارند، ديگر نمي توان به فکر تدوين قوانين موثر بود. مي گويند آنها که سگ دارند آدم هاي غربي و.. است. در چنين حالتي چگونه مي توان با اين قاچاق و.. مقابله کرد؟
مباحث شرعي هم در اين رابطه مطرح است.
ما اين مباحث را به طور کلي رد مي کنيم. در سالهاي گذشته هم حيواني به نام"قوچک" را که مخلوطي از سگ و گرگ است با همکاري دامپزشکي ارتش توليد کرديم. از علما هم استفتار شد،گفتند اين حيوان پاک است. حالا داريم روي اين مساله کار مي کنيم که تا ماه آينده نتايج آن را از طريق رسانه ها اعلام خواهيم کرد که سگ نجس نيست. تمام متون و روايات مختلف را هم با حضور کارشناسان بررسي کرديم و نفهميديم در کجا اين مساله مطرح شده است. نجس بودن سگ نه در قرآن و نه در هيچ يک از روايات حتي مشکوک هم ذکر نشده است.
پس چطور اين مساله عنوان مي شود؟
واقعا نمي دانم. ما از همه علما هم سئوال کرديم. از دفتر آقاي خامنه اي هم پرسيديم گفتند اين سئوال شرعي نيست و جواب ما را ندادند. ولي برخي از علما گفتند ما با اجماع به اين مساله رسيده ايم.
با سياست هاي انقباضي فعلي، در رابطه با حقوق سگ ها و امکان تردد آنها در خيابان، انجمن چه اقدامات عملي را مي تواند انجام دهد؟
اول بايد اين مساله را براي همگان روشن کرد که جلوگيري از تردد سگ ها در خيابان قانوني نيست! نيروي انتظامي که نمي تواند قانون وضع کند. ما رسما اين موضوع را به آنها اعلام کرده ايم. ما به افرادي که صاحب سگ هستند توصيه مي کنيم چون قانوني در اين زمينه وجود ندارد احتياط کنند. اگر کسي چيزي گفتند سعي کنيد با صحبت مساله را حل کنيد.هم اکنون يک نفر با درجه پايين، با اسلحه اي که در دست دارد و رنگ لباسش، مي تواند ما را به هر جرم واهي سالها بچرخاند. لذا به افراد توصيه مي کنيم در خلا قانون سعي کنند به نوعي با مساله کنار بيايند. ما هم از طريق مذاکراه مشغول پيگيري قضيه هستيم. مدتي پيش که من در خبرگزاري سينا بودم، مرتب با روابط عمومي نيروي انتظامي تماس مي گرفتيم که قانون مشخصي را که در اين زمينه وجود دارد به ما اعلام کنند که از طريق خبرگزاري مردم را در جريان بگذاريم و بر اساس آن به مردم بگوييم سگتان را به خيابان نياوريد. در اتومبيل نگذاريد. در همان موقع هم برخوردها زياد بود. جريمه مي کردند، اتومبيل افراد را مي خواباندند و از آنها تعهد مي گرفتند. به ياد دارم ماشين يکي از اعضاي ما را که در خيابان سگ مجروحي را نجات داده و مشغول انتقال او به يک مرکز درماني بود، نيروي انتظامي خواباند.از او تعهد گرفته بودند که ديگر صداي موسيقي را در ماشين اش بلند نکند. و همه اينها به علت اينب است که در اين موردهيچ قانوني وجود ندارد. تنها در يکي از مواد قانوني راهنمايي و رانندگي عنوان مي شود که حمل اشيا کثيف و آلوده و حيوانات با خودرو ممنوع است و جريمه اي حدود ده هزار تومان دارد. حالا بحث اين است که چرا يک جرم را در دو مرکز پيگيري مي کنند. اول راهنمايي و رانندگي جريمه مي کرد و بعد مي فرستادند منکرات. اين کارها غير قانوني است. به همين دليل بايد بگويم همين که انجمن حمايت از حيوانات در چنين محيطي همچنان خود را حفظ کرده است، اتفاق بزرگي است!
و در مورد همياري هاي محافل جهاني حقوق حيوانات با معضلي که در ايران جريان دارد چه امکاني وجود دارد؟
مجامع جهاني هم قادر به انجام کاري، بيش از آنچه ما انجام مي دهيم نيستند. آنها اصلا نمي توانند درک کنند ما در اينجا با چه معضلاتي دست به گريبانيم. باز کردن اين مساله براي جامعه جهاني و گفتن اينکه به ما کمک کنيد تا نيروي انتظامي بگذارد سگ ها را براي گردش به خيابان ببريم، براي کشوري که به غناي فرهنگ و تمدن خود افتخار مي کند، اصلا مطلوب نيست
/ 21 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعيد

در ضمن حال کردی یه لینک به مابده

ارمغان

بخاطر عکسهای تنوع زيستی يک دنيا ازت تشکر ميکنم.

ارمغان

آقا فرهاد آپنميکنی؟ در ضمن يه سری مطلب دارم تو وبلاگم ملت ميان مينويسن ما حاليمون نميشه!! بيا ببين تو هم آی کيو ت همونقدره؟؟؟فکر نکنم!

افشين

سلام فرهاد جان. اميدوارم سالم و شاد باشی http://www.aopix.blogfa.com این وبلاگ اشکان اوجاقی است که در مورد حیوانات و ماهی و ... تهیه شده. در مورد فرش هم یه چیزی ساختم اگه بری تو وبلاگم میبینی. ممنون.

ياسر

سلام وبلاگ جالبی داريد اگه خواستيد تبادل لينک+ ما رو هم به پيوند هاتون اضافه کنيد من هم همين کار رو تا چند روز آينده می کنم دست علی يارتون يا حق

صادق

آقا فرهاد! خدايی نکرده به روز نکنی ها!

سیاوش هوشيار

سلام خسته نباشید خواهش می کنم بیشتر بنویسید وبلاگ خوبی دارید من به شما لینک دادم مایه افتخار من خواهد بود اگر به من لینک بدهید

ژاله

سلام آقا فرهاد.. خوشحالم با وبلاگ شما آشنا شدم. ولی راستش رو بخواهيد فکر نميکنم اين آقای آل داوود هم خيلی مرد عمل باشد. من خودم درمورد يک سگ بدبختی که روش آبجوش ريخته بودند و درخيابان های نفت ميرداماد حدود يک سال علاف بود و کتک ميخورد بارها کمک خواستم ولی هيج کاری نکرد.. در مورد گربه ها هم قول دارده بودند از خرداد ماه عملياتی شروع کنند که خبری نشد...

شاه راه

سلام.چرا به ما سر نمی زنی ما هم از خوديم!با نظر گربه خانوم هم موافقيم...بايد يه فکری البته از نوع اساسی برای طبيعت کم نظير کشورمون و حتی کل دنيا بکنيم.......

[