میرزا بایلو قوچ و میش دارد

 

نظر به درج "مطلب میرزابایلو آمار نگران کننده و قهقرا " که  در تاریخ 12/3/1388 به چاپ رسید، لازم دیدم که نکاتی را خدمت شما عرض کنم.

البته خبرگذاری محترم از خود ایده دادند و تیتری کمدی به جوابیه من اضافه کردن با عنوان میرزابایلو قوچ و میش دارد اما فرار میکنند.!!

 

پارک ملی گلستان یکی از زیباترین و پرتنوع ترین پارکهای ملی ایران از نظر گونه های گیاهی و جانوری می باشد که در سالهای اخیر با مشکلات فراوانی روبه رو بوده است. یکی از مهمترین بخشهای این پارک، منطقه حفاظت شده" میرزابالیلو" است که دارای محیط دشتی و تپه ماهور بوده و زیستگاه دشتی آن مناسب برای زندگی یکی از مهمترین گونه های جانوری یعنی آهو میباشد. با توجه به جاده که از کنار این منطقه عبور میکند خطرات بسیاری برای آهوها وجود دارد، اما محیط بانان زحمتکش  به صورت شبانه روزی از این منطقه ، آهوها و سایر گونه ها مراقبت میکنند و همه روزه جانشان رابه خطر می اندازند. با تمام این مشکلات و با توجه به اینکه به علت وجود جاده، دسترسی به منطقه برای شکارچیان راحت تر از سایر مناطق است، تعداد آهوها به نسبت سایر مناطق از جمعیت بیشتری برخوردار می باشد. بر اساس آخرین آمار اداره کل محیط زیست استان گلستان تعداد آهوها بیش از 180 راس گزارش شده است. اینجانب در سال گذشته 4 سفر برای تهیه عکس از حیات وحش به این منطقه داشتم ( تقریبا در هر فصل یک بار بازدید ) در هر بار بازدید شاهد گله های بزرگ 30 و 40 راسی آهوها در منطقه میرزابایلو بودم و عکسهایی که تهیه کرده ام گواه این ادعا است.

 

در مورد قوچ و میش این منطقه باید خدمت شما عرض کنم که طبق گزارش مذکور چند نفر از کارشناسان به این منطقه سفر کردند  و تعداد کمی قوچ و میش گزارش کرده اند. جای تعجب این جاست که کارشناسان محترم حتما می دانند که قوچ و میش های منطقه از نوع اوریال بوده که  قویترین شامه در میان قوچ و میشها را دارند و می تواند بوی انسان را از کیلوکتر ها دور تر تشخیص دهند پس جای تعجب نیست هنگامی که یک گروه -یا حتی 3 -4 نفر - وارد منطقه شوند دیدن قوچ ومیش تقریبا غیر ممکن بوده و یا کاملا به صورت اتفاقی دیده می شوند پس اینگونه مشاهدات شیوه مناسبی برای ارائه گزارش نیست.

 باز هم اینجانب در سفرهایی که برای عکاسی حیات وحش (با شیوه های مناسب استتار) به میرزا بایلوو پارک داشته ام، گله های قوچ ومیشی  دیدم که کمتر از 40 راس نبوده و در اکثر ارتفاعات و تپه ها ی این منطقه دیده می شوند که عکسهای آن نیزموجود میباشد.

کل این مطلب جهت آن عرض شد که خدا را خوش نمی آید که با تیترها و آمار غیر کارشناسانه خستگی را بر تن محیط بانان و مدیریت این پارک بگذاریم کافیست سفری انفرادی به این منطقه داشته باشید تا هم حیات وحش منطقه را بهتر مشاهده کنید و هم سختیهای که محیط بانان با آن روبرو هستند را ببینید.  

/ 3 نظر / 28 بازدید
فرید

سلام بر تو ای هموطن ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟ ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟ ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم. درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟ میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟ میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟ میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟ و خیلی چیزای دیگه از سایت ما دیدن کنید

ابوطالب ندری (عکس پارک ملی گلستان )

درود برشما با این مطالب کاملا موافقم و از این نظر که دیگران فقط خروجیکار رو می بینند جای تامل و بحث داره ! چون واقعا اشنا ب مکان و زمان نیستند و نمیدونند از همی روستاهای حاشیه پارک ( دشت ، چشمه خان ، و... كه دامدار هستند گاهي به خاطربيرون راندن گله هاي انها توسط محيطبانان از داخل پارك ، منطقه ر عمدي اتشمي ززند و وقتي هم ب شكار مي روند با اسلحه هايجنگي مثل كلاش و ژ3 مي روند كه براي استناد خود توجتان رو به اي عكسي كه گرتم ر جلب مي كنم كه با كلاش توسط شخصي كه دو كلاش و 400 راس گوسفند داشت و بري عروس دخترش با سرهنگي ب شكارمي رد لطفا به اي لينك توجه كنيد ! http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2009/07/458045_orig.jpg http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=923612 استاد گرامي خوشحال مي شم شاگردي شما رو كنم و ازتون ياد بگيرم و گلستان درخدمت شما هستم ابوطالب ندري

saeid

سلام امید وارم عید خوبی داشته باشی وبلاگ قشنگی داری خوش حال می شوم به وبلاگ من هم سری بزنی