ماريتا از دنيا رفت

02.gifسلام . متاسفانه ماريتا تنها يوز ايرانی در اسارت که در پارک وحش پرديسان زندگی ميکرد ديروز ظهر از دنيا رفت. و متاسفانه هنوز هيچ اطلاعی از علت مرگ ماريتا نيست. اين اتفاق در حالی صورت گرفت که فردا جمعه انجمن به اصطلاح حمايت از يوز ايرانی همايش ساليانه داره و گزارش از عملکرد امسال.

ماريتا مرد ولی تو اين ۹ سال که تو پرديسان بود اين انجمن حتی به خودش زحمت نداد که يک جفت برای ماريا پيدا کنه تا شايد بشه کاری برای اين حيوان که نسلش در حال انقراض هست انجام داد. اين انجمن طی اين چند سال پولهای زيادی از سازمانهای خارجی گرفته تا انها را صرف کمک به ابقای نسل يوز ايرانی بکنند که متاسفانه مشخص نيست اين پولها برای چه کاری مصرف ميشه چون ما هر چند مدت شاهد کشته شدن يک يوز هستيم.  اميدوارم روزی نرسه که يوز هم مثل شير و ببر يران به خاطره ها بره.

عکس زير را هم مدتی پيش دوست عزيزم علی گلشن از ماريتا گرفته بود.

ماریتا یوز 9 ساله

/ 6 نظر / 16 بازدید
مبنی السلطنه قاجار

درود بر همه‌ی دوستداران محیط زیست و به ویژه شما آقا فرهاد . من واقعاء از این خبر ناراحت شدم .و امید وارم دیگر شاهد این گونه اتفاقات نباشیم در باره اینکه مسولان پارک برای او جفتی فراهم نکرده بودند فقط می توانم بگویم که سستی هم از طرف ما بوده و هم از طرف مسولین چون اگر ما دست به دست هم می‌دادیم و آشکارا اعتراض می‌کردیم حتما برای او فکری می‌کردند و البته به کسی جسارت نشود بیشتر از همه خودم را می‌گویم.به هر حال اتفاق ناگواری است که افتاده و آب رفته باز ناید به جوی از شما و سایر دوستداران حیوانات خواهشمندم اگر از این موارد در هر جای ایران سراغ دارند به همه اطلاع دهند تا دست در دست هم داده وبرای نجات طبیعت که در واقع نجات خودمان است تلاش کنیم و امیدوارم که دیگر شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم .

zebelkhan

سلام. وبلاگ خوبی داری. از پيامت متشکرم البته يه مدتی درگير بودم.

natureman

منهم بعد از ظهر این خبر را در روزنامه خواندم ، واقعأ جای تأسف دارد منهم مانند این دوست گرامی اول خودم را سرزنش کردم که با اینکه خبر داشتم که یوزپلنگی در این پارک نگهداری میشود و او را دیده بودم سعی نکرده بودم اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی و کیفیت نگهداریش کسب کنم . بنظرم نگهداری این حیوان بتنهائی و در این مدت طولانی بدون اینکه همنوع و یا حیوان دیگری را ببیند ( اگر درست فهمیده باشم ) گذشته از هر توجیهی که داشته ، غیر منطقی و غیر انسانی است و فکر نکنم بشود اطلاعات زیادی هم از زندگی حیوانات بدین طریق کسب کرد . شاید اگر حیوان در محیط طبیعی زندگیش از بین برود حداقل تا قبل از مرگ زندگی عادی خود را میگذراند و مجبور به تحمل رنج اسارت و تنهائی بدینگونه نیست . همانگونه که آن دوست عزیز هم یادآور شده میباید در موارد مشابه قبل از وقوع کاری انجام داد .

natureman

.... آخرین بار پارک پردیسان را چند سال پیش دیدم -گذشته از آلودگی هوا - چون این پارک در نزدیکی مناطق مسکونی و داخل شهر است بنظرم محل مطمئنی هم برای نگهداری این نوع حیوانات بزرگ جثه نیست آن موقع شیری هم آنجا بود بهتر است فکری برایش بشود چون امکان دارد در مرگ یوزپلنگ عامل انسانی دخالت داشته باشد بهرحال در کشور ما مردم خیلی به اهمیت محیط زیست و جانوران و ... واقف نیستند و امکان دارد برخی از روی ناآگاهی و یا خنده و یا تفریح کاری بکنند که عواقب بدی برای حیوانات داشته باشد .

salam be maa ham sar bezanin

shaghayegh

سلام خسته نباشيد وب سايت جلبی بود موفق باشيد راستی من در حال بالا اوردن يه سايت در زمينه محيط زيست می باشم خوشحال ميشه از اطلاعات شما و همچنين از عکسها استفاده کنم با تشکر