حیات وحش ایران

 
 
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۱۱/٢٥
 

اخه چی بايد بگم . يکی نيست بگه بی انصاف پست نامرد اين بدبختا چه آزاری به تو رسونده بودن به چه جراتی با چه اجازه ای دست به صلاح ميبرين به خاطر اينکه جولوی کار غير قانونی شما رو گرفت  بايد بزنی اونم از فاصله ۳ متری تيراندازی کنی به طرف سر اين محيط بانای بيچاره. از اين محيط بانا مظلومتر هم هست روی کره زمين . جون خودش رو ميذاره برای حفظ اين طبيعت اونم با حقوق ۷۰ ۸۰ هزار تومان هرکی ميگه بيشتره دروغ ميگه به خدا همين پولم بهشون نميدن سر موقع . ۶ماه از خانواده دور تو کوه و بيابون با کمترين امکانات. اخه انصافه. تازه اگر بياد و از خودش دفاع کنه به جرم قتل ميندازنش تو زندان. اين قانونه اخه. اصلا نميدونم چی بنويسم چی بگم.

خبر زير به نقل از روزنامه شرق

اگرم ميخواين از ماجرا کامل خبردارشين به وبلاگ درکوه دوست عزيزم يه سر بزنيد.

با درگذشت بهرام حنيفى محيط بان جوان منطقه شكار ممنوع سهند شمار شهداى محيط زيست به ۳۶ نفر افزايش يافت. بهرام حنيفى، مامور ۲۹ ساله گارد محيط زيست كه چهارم بهمن ماه همراه همكارش محمد احمدى از ناحيه سر هدف اصابت گلوله هاى پى درپى يك شكارچى متخلف قرار گرفته بود سرانجام بعد از گذشت ۱۸ روز كه در حالت كما به سر مى برد شامگاه جمعه در اثر ضايعه مغزى در بيمارستان امام خمينى تبريز درگذشت. اين در حالى بود كه به گفته حسين ميرزايى مديركل محيط زيست استان آذربايجان شرقى كليه هاى وى در هفته گذشته كاملاً از كار افتاده و تحت دياليز قرار گرفته بود. حنيفى همچنين در روز هاى آخر به دليل عفونت ريوى دچار مشكل تنفسى بود و پزشكان احتمال بازگشت وى به زندگى را بسيار بعيد اعلام كرده بودند. دكتر اصغرى، جراح مغز و اعصاب بيمارستان امام خمينى تبريز كه دو عمل جراحى براى خروج ساچمه ها از سر محيط بان انجام داده بود علت مرگ را ضايعه شديد مغزى در اثر اصابت ۴۷ ساچمه به نقاط مختلف مغز عنوان كرد.
حنيفى در حالى كه تنها ۲۹ سال سن داشت و فرزند پسر ۴ ساله وى در تمام اين مدت به انتظار بازگشت پدر از بيمارستان بود با سهند كه يكى از زيبا ترين و بكرترين مناطق آذربايجان شرقى است براى هميشه وداع گفت.
حنيفى تنها ۳ سال بود به جرگه گارد محيط زيست درآمده بود و با وجود سختى كار و صعب العبور و كوهستانى بودن منطقه يكى از ماموران سخت كوش محيط زيست در منطقه بود و در روز چهارم بهمن ماه در حالى كه نزديك به يك متر برف در منطقه باريده بود به همراه همكار ديگرش براى گشت زنى و كنترل وضعيت حياط وحش عازم ماموريت شد كه با محمود نصر الله شكارچى متخلف برخورد كرد.
در اين ميان محمد احمدى براى كنترل پروانه اسلحه شكارچى از خودرو پياده شد ولى شكارچى از فاصله ۴ مترى وى را از ناحيه چشم و سر هدف قرار داد. حنيفى با مشاهده اين صحنه از خودرو خارج شد كه بلافاصله هدف گلوله هاى شكارچى قرار گرفت و در حالى كه خونريزى شديدى داشت خود را به بى سيم خودرو رساند و موضوع را به پاسگاه گزارش كرد اما قبل از آنكه به بيمارستان برسد به حالت كما فرو رفت. پيكر وى صبح ديروز بعد از برگزارى مراسم تشييع در تبريز در روستاى محل زندگى وى در اسكو به خاك سپرده شد.
مدير كل محيط زيست آذربايجان غربى درباره برخورد قضايى با شكارچى قاتل گفت: پيش از اين با دادخواستى كه توسط وكلاى حقوقى ما به دادگاه ارائه شده بود خواستار برخورد قضايى محكم با عامل اين واقعه دلخراش شده بوديم اما با شهادت بهرام حنيفى دادخواست مجددى به دادگاه خواهيم فرستاد كه اين شكارچى به اتهام قتل عمد يك مامور دولت مى بايست محاكمه شود.
• كميسيون پزشكان ايرانى با اسپانيايى
از سوى ديگر معصومه ابتكار معاون رئيس جمهورى و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كه سه شنبه هفته گذشته به عيادت محمد احمدى، محيط بان ديگر اين واقعه كه از ناحيه دو چشم نابينا شده رفته بود آمادگى سازمان حفاظت محيط زيست براى اعزام اين محيط بان به اسپانيا را اعلام كرد. سيد محمد مجابى معاون پارلمانى سازمان حفاظت  محيط زيست به شرق گفت: «حتى اگر ۵ درصد هم احتمال بازگشت بينايى به چشمان اين مامور باشد وى را اعزام خواهيم كرد اما با توجه به اينكه تيم درمانى وى از بهترين متخصصان چشم داخلى تشكيل شده مقرر شده با يك تيم متخصص در اروپا مشورت شود و چنانچه آنها احتمال بازگشت بينايى را دادند حتماً اين محيط بان را به اسپانيا مى فرستيم.»
از سال ۱۳۵۷ تاكنون ۸۱ نفر از ماموران گارد محيط زيست در درگيرى با متخلفان جان خود را از دست داده اند كه ۳۵ نفر از آنان به طور مستقيم توسط شكارچيان به شهادت رسيده اند اين در حالى است كه در سال هاى قبل از انقلاب تنها ۳ نفر از محيط بانان توسط شكارچيان به قتل رسيده بودند.
محيط بانان سازمان حفاظت محيط زيست به موجب قوانين حفاظت و بهسازى محيط زيست، قانون نحوه به كارگيرى سلاح توسط نيرو هاى مسلح و قوانين شكار و صيد، ماموران شبه مسلحى هستند كه حكم ضابط قضايى را از دادستان مربوطه دريافت كرده اند و طبق مصوبه هيات دولت كه مصاديق شهيد را مشخص كرده چنانچه در درگيرى با شكارچيان و قاچاقچيان حيات وحش كشته شوند شهيد محسوب مى شوند. با اين وجود تاكنون هيچ يك از قاچاقچيان حيات وحش كه مرتكب قتل ماموران محيط زيست شده اند به نحو شايسته مجازات نشده اند اين در حالى است كه پيش از اين چندين بار براى محيط بانانى كه در درگيرى با شكارچيان و در مقام دفاع از خود دست به سلاح برده اند و شكارچى كشته شده برخى محاكم قضايى يا راى به قصاص محيط بان داده اند يا بعد از گذشت يك سال يا حتى بيشتر از بازداشت محيط بانان در حبس حكم برائت صادر كرده اند. ترس از مجازات قصاص در بين ماموران گارد محيط زيست چنان شدت گرفته كه مرگ خود به دست شكارچى را به مجازات حبس و قصاص ترجيح مى دهند. با اين وجود مدير كل محيط زيست استان آذربايجان شرقى به شرق گفت: رياست دادگسترى استان شخصاً دستور پيگيرى پرونده و مجازات عادلانه متهم را صادر كرده است.


 
comment نظرات ()