حیات وحش ایران

 
میرزا بایلو قوچ و میش دارد
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱٧
 

 

نظر به درج "مطلب میرزابایلو آمار نگران کننده و قهقرا " که  در تاریخ 12/3/1388 به چاپ رسید، لازم دیدم که نکاتی را خدمت شما عرض کنم.

البته خبرگذاری محترم از خود ایده دادند و تیتری کمدی به جوابیه من اضافه کردن با عنوان میرزابایلو قوچ و میش دارد اما فرار میکنند.!!

 

پارک ملی گلستان یکی از زیباترین و پرتنوع ترین پارکهای ملی ایران از نظر گونه های گیاهی و جانوری می باشد که در سالهای اخیر با مشکلات فراوانی روبه رو بوده است. یکی از مهمترین بخشهای این پارک، منطقه حفاظت شده" میرزابالیلو" است که دارای محیط دشتی و تپه ماهور بوده و زیستگاه دشتی آن مناسب برای زندگی یکی از مهمترین گونه های جانوری یعنی آهو میباشد. با توجه به جاده که از کنار این منطقه عبور میکند خطرات بسیاری برای آهوها وجود دارد، اما محیط بانان زحمتکش  به صورت شبانه روزی از این منطقه ، آهوها و سایر گونه ها مراقبت میکنند و همه روزه جانشان رابه خطر می اندازند. با تمام این مشکلات و با توجه به اینکه به علت وجود جاده، دسترسی به منطقه برای شکارچیان راحت تر از سایر مناطق است، تعداد آهوها به نسبت سایر مناطق از جمعیت بیشتری برخوردار می باشد. بر اساس آخرین آمار اداره کل محیط زیست استان گلستان تعداد آهوها بیش از 180 راس گزارش شده است. اینجانب در سال گذشته 4 سفر برای تهیه عکس از حیات وحش به این منطقه داشتم ( تقریبا در هر فصل یک بار بازدید ) در هر بار بازدید شاهد گله های بزرگ 30 و 40 راسی آهوها در منطقه میرزابایلو بودم و عکسهایی که تهیه کرده ام گواه این ادعا است.

 

در مورد قوچ و میش این منطقه باید خدمت شما عرض کنم که طبق گزارش مذکور چند نفر از کارشناسان به این منطقه سفر کردند  و تعداد کمی قوچ و میش گزارش کرده اند. جای تعجب این جاست که کارشناسان محترم حتما می دانند که قوچ و میش های منطقه از نوع اوریال بوده که  قویترین شامه در میان قوچ و میشها را دارند و می تواند بوی انسان را از کیلوکتر ها دور تر تشخیص دهند پس جای تعجب نیست هنگامی که یک گروه -یا حتی 3 -4 نفر - وارد منطقه شوند دیدن قوچ ومیش تقریبا غیر ممکن بوده و یا کاملا به صورت اتفاقی دیده می شوند پس اینگونه مشاهدات شیوه مناسبی برای ارائه گزارش نیست.

 باز هم اینجانب در سفرهایی که برای عکاسی حیات وحش (با شیوه های مناسب استتار) به میرزا بایلوو پارک داشته ام، گله های قوچ ومیشی  دیدم که کمتر از 40 راس نبوده و در اکثر ارتفاعات و تپه ها ی این منطقه دیده می شوند که عکسهای آن نیزموجود میباشد.

کل این مطلب جهت آن عرض شد که خدا را خوش نمی آید که با تیترها و آمار غیر کارشناسانه خستگی را بر تن محیط بانان و مدیریت این پارک بگذاریم کافیست سفری انفرادی به این منطقه داشته باشید تا هم حیات وحش منطقه را بهتر مشاهده کنید و هم سختیهای که محیط بانان با آن روبرو هستند را ببینید.  


 
comment نظرات ()