حیات وحش ایران

 
سفر پرنده نگری به تالاب کانی برازان
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱٩
 
سفرپرنده‌نگری گروه طرلان
دومین بازدید پرنده نگری سال 88 از تالاب کانی برازان
(دو روز و سه شب)
آذربایجان غربی 27 ، 28 و 29 خردادماه

گروه طرلان با همکاری گروه " یام تور " برگزار می نماید:

با توجه به استقبال علاقمندان و در راستای ترویج پرنده نگری و توانمند سازی جامعه محلی کانی برزان گروه طرلان و و گروه یام تور ،بازدید مشترکی جهت بازدید تالاب کانی برازان برگزار می کنند.

تاریخ سفر: 27 الی 29 خرداد

زمان حرکت:عصر چهار شنبه 27 خرداد ساعت 8 شب (ایستگاه راه آهن)

ورود به تهران شنبه 29 خرداد ساعت 5 صبح (ایستگاه راه آهن)

مهلت ثبت نام : 24 خرداد ماه
راهنما : آقای فرهاد رضوی ( از اعضا قدیمی و همکاران گروه طرلان)
خدمات تور: بیمه ،صبحانه،یک وعده نهار،اقامت( خانه محلی)

از جمله فعالیت های این سفر می توان به بازدید از غار سهولان ،بازدید از روستای غره داغ و تالاب کانی برازان دیدن پرندگان در وعرض خطر مانند اردک سرسفید خروس کولی شکم سیاه و پرندگانی نظیر اردک مرمری،اکراس سیاه ،اردک بلوطی و...... اشاره کرد.

علاقمندان جهت اطلاعات بیشتر و ثبت نام با شماره تلفن  22706702 و یا با شماره همراه 09125406394  تماس حاصل فرمایند

 

 


 
comment نظرات ()
 
 
میرزا بایلو قوچ و میش دارد
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/۱٧
 

 

نظر به درج "مطلب میرزابایلو آمار نگران کننده و قهقرا " که  در تاریخ 12/3/1388 به چاپ رسید، لازم دیدم که نکاتی را خدمت شما عرض کنم.

البته خبرگذاری محترم از خود ایده دادند و تیتری کمدی به جوابیه من اضافه کردن با عنوان میرزابایلو قوچ و میش دارد اما فرار میکنند.!!

 

پارک ملی گلستان یکی از زیباترین و پرتنوع ترین پارکهای ملی ایران از نظر گونه های گیاهی و جانوری می باشد که در سالهای اخیر با مشکلات فراوانی روبه رو بوده است. یکی از مهمترین بخشهای این پارک، منطقه حفاظت شده" میرزابالیلو" است که دارای محیط دشتی و تپه ماهور بوده و زیستگاه دشتی آن مناسب برای زندگی یکی از مهمترین گونه های جانوری یعنی آهو میباشد. با توجه به جاده که از کنار این منطقه عبور میکند خطرات بسیاری برای آهوها وجود دارد، اما محیط بانان زحمتکش  به صورت شبانه روزی از این منطقه ، آهوها و سایر گونه ها مراقبت میکنند و همه روزه جانشان رابه خطر می اندازند. با تمام این مشکلات و با توجه به اینکه به علت وجود جاده، دسترسی به منطقه برای شکارچیان راحت تر از سایر مناطق است، تعداد آهوها به نسبت سایر مناطق از جمعیت بیشتری برخوردار می باشد. بر اساس آخرین آمار اداره کل محیط زیست استان گلستان تعداد آهوها بیش از 180 راس گزارش شده است. اینجانب در سال گذشته 4 سفر برای تهیه عکس از حیات وحش به این منطقه داشتم ( تقریبا در هر فصل یک بار بازدید ) در هر بار بازدید شاهد گله های بزرگ 30 و 40 راسی آهوها در منطقه میرزابایلو بودم و عکسهایی که تهیه کرده ام گواه این ادعا است.

 

در مورد قوچ و میش این منطقه باید خدمت شما عرض کنم که طبق گزارش مذکور چند نفر از کارشناسان به این منطقه سفر کردند  و تعداد کمی قوچ و میش گزارش کرده اند. جای تعجب این جاست که کارشناسان محترم حتما می دانند که قوچ و میش های منطقه از نوع اوریال بوده که  قویترین شامه در میان قوچ و میشها را دارند و می تواند بوی انسان را از کیلوکتر ها دور تر تشخیص دهند پس جای تعجب نیست هنگامی که یک گروه -یا حتی 3 -4 نفر - وارد منطقه شوند دیدن قوچ ومیش تقریبا غیر ممکن بوده و یا کاملا به صورت اتفاقی دیده می شوند پس اینگونه مشاهدات شیوه مناسبی برای ارائه گزارش نیست.

 باز هم اینجانب در سفرهایی که برای عکاسی حیات وحش (با شیوه های مناسب استتار) به میرزا بایلوو پارک داشته ام، گله های قوچ ومیشی  دیدم که کمتر از 40 راس نبوده و در اکثر ارتفاعات و تپه ها ی این منطقه دیده می شوند که عکسهای آن نیزموجود میباشد.

کل این مطلب جهت آن عرض شد که خدا را خوش نمی آید که با تیترها و آمار غیر کارشناسانه خستگی را بر تن محیط بانان و مدیریت این پارک بگذاریم کافیست سفری انفرادی به این منطقه داشته باشید تا هم حیات وحش منطقه را بهتر مشاهده کنید و هم سختیهای که محیط بانان با آن روبرو هستند را ببینید.  


 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ٩:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۳/٥
 

سلام

پایش پرندگان پارک جمشیدیه را که از ٢ سال پیش آغاز کردم امسال به مرحله جدیدی رسید .

بهار امسال تعداد گونه های رکورد شده برای پارک جمشیدیه به بیش از ۵٨ گونه رسید

در شهر تهران و حومه حدود ١۴٠ گونه پرنده وجود دارد که شما در پارک جمشیدیه به تنهایی میتوانید ۶٠ گونه آن را در طول سال مشاهده کنید.

بهار امسال یک گونه کمیاب از خانواده دارکوبها دارکوب راه راه(قهوه ای) در پارک مشاهده شد که این نشانه پتانسیل بالای این پارک برای جذب پرندگان میباشد.

 

دارکوب راه راه در تهران کلا یک یا دو بار دیده شده بود که امسال در اوایل اردیبهشت به مدت ۵ روز در پارک دیده شد.

امسال علاوه بر دارکوب راه راه ، در زمستان شاهد حظور تاج طلایی و سهره نوک بزرگ دو پرنده ای که به تعداد کم در ایران دیده میشن بودیم.

امیدوارم که زمستان امسال شاهد دیدن گونه های دیگری در این پارک باشیم که در این صورت وارد فصل جدیدی در پرندگان تهران خواهیم بود.

تا پایان امسال مجموعه این تحقیقات با همکاری گروه طرلان و سازمان ملل متحد به صورت کتاب به چاپ خواهد رسید که در آن عکسهایی از پرندگان پارک ، نقشه پراکنش پرندگان در پارک و .... خواهد بود .

 


 
comment نظرات ()