حیات وحش ایران

 
 
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ۱۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۳٠
 

 بعد از ان خبر خوب حالا يک خبر بد

 

يك توله پلنگ به دست مردم كشته شد

 

يوز نبود، پلنگ بود!

روز چهارشنبه در صفحه اول يكي از روزنامه هاي صبح تهران خبري چاپ شده بود با عنوان «يوزپلنگ در پارك شهر چالوس به دو نفر حمله كرد.» و متن خبر از اين قرار كه: «بعدازظهر دوشنبه گذشته يك قلاده يوزپلنگ به داخل يك پارك شهر در چالوس وارد شد و به دو نفر كه در حال قدم زدن در محوطه پارك بودند حمله كرد. بر اثر اين هجوم هر دو نفر زخمي شدند. به دنبال اين حادثه و استمداد افراد مذكور،  مردم به كمك آنها آمدند و پس از تلاش بسيار موفق شدند يوزپلنگ را كه احتمال مي رفت هار باشد، از پاي درآورند.» از آن جا كه نفس اين خبر سئوال برانگيز بود (چرا كه يوزپلنگ اصولا در مناطقي كويري زيست مي كند و گونه آسيايي آن، كه فقط در ايران وجود دارد،  بسيار كمياب و روبه انقراض است و امكان ندارد از هيچ طريقي به كوه هاي چالوس راه يابد.در پي برقراري ارتباط با منابع خبري مستقر در محل، هويت جانور مذكور، توله پلنگ دو ساله تشخيص داده شد كه از جنگل هاي اطراف، براي رفع گرسنگي وارد محوطه يكي از خانه هاي حاشيه روستاي سرچشمه واقع در ۵ كيلومتري چالوس به سمت تهران شده و ايجاد وحشت نموده بود.
كياكجوري، رئيس اداره حفاظت محيط زيست نوشهر و چالوس، در تماس تلفني به خبرنگار ما گفت: «بعد از ظهر روز دوشنبه خبر حمله پلنگ از طريق پليس ۱۱۰به ما داده شد. پس از حضور در محل با جسد تكه تكه شده توله پلنگي ۲ ساله مواجه شديم كه براي شكار اردك در اطراف يكي از خانه هاي محلي متصل به جنگل آمده بود. ساكنين با تصور اينكه شغال به اردك ها حمله كرده به طرفش هجوم برده و با دوره كردن حيوان با سنگ و چوب به آن حمله مي كنند. توله پلنگ كه بسيار ترسيده و راه فراري نمي يابد براي دفاع از خود به جمعيت محاصره كنند حمله مي كند و مي كوشد از كناري بگريزد ولي موفق نمي شود و مورد ضرب و شتم قرار مي گيرد. سرانجام توله پلنگ نيمه جان به سمت جاده مي گريزد و پس از برخورد با يك ماشين نقش بر زمين شده و با داس و تيشه تكه تكه مي شود. در اين جريان دو يا سه نفر زخمي مي شوند. رئيس اداره حفاظت محيط زيست چالوس در ادامه گفت: وقتي ما به محل رسيديم تنها قسمتي از بدن حيوان كه قابل تشخيص بود، سر آن بود كه آنرا جدا كرديم. اثري از كف در اطراف دهان يا زير گلوي حيوان كه دليل بر هاري باشد مشاهده نشد. البته خوني كه از دهان حيوان بيرون مي زد اجازه بررسي دقيق به ما نداد. مغز اين توله پلنگ جهت بررسي دقيق تر به انستيتو پاستور آمل ارسال گرديد.»

-------------------------------------------------------------------------------

هيچی ندارم که بگم فقط متاسفم برای خودم و تمام دوستانی که قلبشون برای ايران و طبيعتش با وجود چنين مردمی ميتپه.


 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/٢۸
 

 

 

 

شواهد هر روز پررنگ تر مي شود

ببر خزر

نشانه هايي از وجود ببر هيرکاني

خبر وجود ببر در مرز عراق و تركيه كه چند روز پيش در همين صفحه درج شد، از چنان بازتابي برخوردار بود كه پيگيري آن را ضروري دانستيم.
به گزارش روزنامه همشهری منابع موثق گزارش مي دهند كه نشانه هايي از وجود ببر در منطقه اي ميان مرز تركيه و عراق يافت شده است.
اين يافته ها كه براساس وجود مدفوع ببر و ردپاي او در منطقه مورد تأييد قرار گرفته است، احتمال وجود ببر زنده در منطقه را قوت بخشيده است. نام محل دقيق كشف اين يافته ها محفوظ است و ظاهراً به غير از محققان اروپايي كه مشغول پيگيري اين موضوع هستند، كسي از آن اطلاع دقيقي ندارد.
كارشناسان معتقدند كه به احتمال بسيار قوي، اين ببر از نوع ببر هيركاني (خزر) است.
پژوهشگران جاي پاي ببر را در منطقه مورد نظر قالب گيري كرده اند و در حال انجام تحقيقات بعدي هستند.
گفته مي شود، گزارش اين موضوع قرار است در ماه آينده در يكي از نشريات علمي اروپايي به صورت كامل درج شود.

 

خبر از دوست عزيزم محسن رئيسی


 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۱٩
 

سلام خدمت همه دوستان عزيز

روز دوشنبه يک سفر يک روزه به پارک ملی خجير در شرق تهران داشتم. البته خرداد ماه هم يک بار با تور رفته بودم انجا ولی متاسفانه به خاطر اينکه پنجشنبه بود و چند تور ديگه امده بودند نتونستم چيزی ببينم به همين خاطر خودم مجوز گرفتم و دوشنبه به انجا رفتم. با کمال تعجب و بر عکس سفر پيش تا از در وارد شديم ۳ تا قوچ ديديم  وارد پارک که شديم دسته های بزرگ کبک ديديم خيلی زياد بود بيشتر از انی که فکرش ميکردم کبک ديديم. گله های قوچ و مييش هم که بسيار زياد بود. اين بسيار خوشحال کننده است و اميدوارم که مسئولان بيشتر به اين مسئله بپردازند.

اين هم عکسهای خجير

                                

                                     ورودی پارک و يک قوچ   

                          

                                             ۳ بچه ميش        

                          

                          

                                             سنگ چشم

                          

                          

                          


 
comment نظرات ()
 
 
 
نویسنده : فرهاد رضوی - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/۸
 

سلام خدمت دوستان عزيز

شرمنده به خاطر اينکه اين چند وقت آپديت نکردم.

اين هفته پنجشنبه و جمعه به همراه ۲نفر از بچه های گروه که يکيشون را هم حتما ميشناسين (احسان وبلاگ سفير سرزمين سبز) رفتيم به يکی از مناطق حفاظت شده که به علتهايی نميتونم اسم منطقه را بگم. فقط ميتونم بگم اين محل تو البرز مرکزی بود. ما ازقبل مجوز ورود به منطقه را گرفته بوديم و به همراه محيط بانان منطقه به گشت پرداختيم.

ولی واقعا عالی بود جای همتون خالی بود تو عمرم گله های به اين بزرگی کل و بز ٫قوچ و ميش  و مرال نديده بودم. اولين گشتی که زديم يک گله ۳۰۰ تايی کل و بز ديديم . بعد يک خرس که من فکرشم نميکردم که بتونم خرس را تو طبيعت از فاصله ۳۰۰ متری ببينم که ديديم. واقعا منطقه عالی بود.

و از همه جالب تر گله ۲۰ تايی مرال که هيچ جای ايران مرال به صورت

گله ای قابل ديدن نيست  و در اين منطقه وجود داره.

حيات وحش اين منطقه شامل حيواناتی مانند : کل و بز٫ قوچ و ميش٫ مرال٫ خرس٫ پلنگ٫ کبک ٫ کبک دری٫ بلدرچين ٫ تشی٫ افعی ابرزی٫ روباه ٫ عقاب طلايی ٫ دليجه ٫ شاهين٫ بالابان و ..... ميباشد.

اين اطلاعات کلی راجع به حيات وحش منطقه بود.

اين منطقه دارای جاذبه های طبيعی بسيار زيبايی هست که هر بيننده ای را مجذوب ميکند . از همه جالبتر آب و هوای منطقه هست که در يک طرف دامنه کوه هوا گرم و زمين خشک هست  و ان طرف دامنه مرطوب و سرسبز هستش. واقعا جالب و زيبا بود . جا داره در اينجا از محيط بانان منطقه تشکر کنم که با ميهمان نوازيشان واقعا ما رو خجالت دادن. با انکه انجا هيچ وسيله ای نبود حتی برق واقعا زحمت کشيدن و ميکشن و زندگی خودشونو صرف اين منطقه ميکنن. اميدوارم موفق باشن.

شما برای خواندن جزئيات سفر ميتونين به وبلاگ سفير سرزمين سبز مراجعه کنيد احسان کاملا راجع به سفر از زمان حرکت تا زمان برگشت را 

توضيح داده.

 اميد وارم که از عکسها هم خشتون بياد. فقط متاسفانه به علت مه آلود بودن هوا عکسها تار شدن.

                 مرال ماده   

                                   مرال ماده

                 

                              مرال نر و ماده به همراه بچه

                  

                                       کل و بز

                

                                    خرس قهوه ای

                

                                     نمای چشمه

               

                                     گله مرال

              

                            نمای کوه ها و منطقه مه الود

             

             

            

             

                     يک پرنده کوچک کوهی

           

                         خرس قهوه ای

          


 
comment نظرات ()